1900. Tolik studentů a žáků středních nebo základních škol se zúčastnilo letošních Týdnů duševního zdraví. Všechny čtyři dny se nesly v duchu tématu „Duše v (ne)bezpečí“.
Program jsme opět nechali provázaný ve všech městech. Naše FOKUSácké workshopy jsme zaměřili na to, abychom dětem a mladistvým poradili, jak si pomoci při duševní nepohodě, nebo jak jí předcházet – Psychobudka, (Ne)bezpečná planeta, Psychická první pomoc pro učitele, Na vlastní duši a další. Do Týdnů duševního zdraví se navíc zapojily i další organizace jako jsou Vzkazy na těle, EmotionAid, Anabell nebo Promedicus, a ty s námi projely všechna města.
„Duševní zdraví dětí a mladistvých je v současné době velmi aktuální téma. Věříme, že díky workshopům a akcím v rámci festivalu Na vlastní duši našli studenti a žáci, kteří se necítí v pohodě, cestu k pomoci a podpoře – ať už pro sebe, své kamarády nebo blízké. Získali také nástroje, jak si mohou sami ulevit, a vědí, na koho se obrátit, pokud potřebují pomoc. Je potřeba, aby na své problémy nezůstávali sami,“ uvedla garantka služeb Michaela Urbánková.
CHOTĚBOŘ
Kvůli nepřízni počasí jsme akci byli nuceni přesunout do chotěbořské Sokolovny, kde jsme ale našli skvělé zázemí. Žáci a studenti základních a středních škol měli tak vše jak na dlani. Kromě workshopů zmíněných výše si mohli také užít relaxační koutek v podobě planetária, vyzkoušet si terapii hudbou v rámci workshopu Drum Circle – společné bubnování a naučit se základy sebeobrany.
„V letošním roce měla akce největší dopad a děti ze základních škol, které byly nejpočetnější skupinou návštěvníků. Jsme rádi, že zpětná vazba nejen od učitelů, ale také samotných dětí byla kladná,“ řekla vedoucí chotěbořského střediska Jitka Klepetková. „Hlavním cílem festivalu je, aby žáci získali ucelené informace a osvojili si potřebné strategie zvládání náročných životních situací, které jsou jedním z hlavních důvodů vzniku duševního onemocnění,“ dodala.
HLINSKO
Již potřetí v řadě jsme v Hlinsku uspořádali fotbalový turnaj, ve kterém mezi sebou změřili síly studenti místních škol a lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Proti sobě se utkalo pět týmů z místních škol – ZŠ Smetanova, ZŠ Resslova, ZŠ Ležáků a dva týmy z Gymnázia K. V. Raise – a tým Hajlendrů z FOKUSu složený z klientů organice, dobrovolníků a pracovníků.
První místo tentokrát získal tým z gymnázia, čímž odsunul na druhou příčku dosavadní favority ze ZŠ Smetanova. Na všechny hráče čekaly drobné ceny pořízené díky našim sponzorům. Všem týmům přišli fandit i spolužáci z místních škol, takže o fotbalovou atmosféru nebyla nouze. Lákadlem bylo nepochybně vystoupení parkouristy a youtubera Vladimíra Koldaeva alias Vova.
„Jsme rádi, že se tato akce stává již tradiční a může být dobrou cestou, jak dětem a mladým lidem přiblížit problematiku duševního zdraví a šířit tak osvětu v tomto tématu.“ řekla vedoucí střediska FOKUSu Vysočina v Hlinsku Jana Horynová.
PELHŘIMOV
V Pelhřimově jsme se také rozhodli k přesunutí Týdnů duševního zdraví. Po vydatných deštích bychom se v sadech bořili v bahně, tak jsme se nakonec se žáky a studenty sešli na Malé scéně Kulturního domu Máj. Část akce se konala v okolí venkovního podia a část pak uvnitř. „Přesunutí festivalu se ukázalo jako dobrá volba,“ potvrdila Lucie Šolcová, která je vedoucí střediska Pelhřimov.
Kromě společných workshopů mohli děti a mladiství navštívit hudební workshop Hudba jinak, projít si Stezku pro duši, zamyslet se při Poháru energie nebo si vyzkoušet jízdu na dvoukole. Na podiu se pak představilo smyčcové duo Cantis a také kytarista Milan Vracovský.
„Letošní ročník festivalu v Pelhřimově byl jedinečný v tom, že jsme přizvali k účasti řadu našich spolupracujících organizací a služeb, což zajistilo velkou pestrost programu. Mezi návštěvníky letos nebyli pouze studenti středních škol, ale i žáci škol základních,“ pochvalovala si Lucie Šolcová.
HAVLÍČKŮV BROD
Změny se dočkal i Havlíčkův Brod, ale ne kvůli počasí. Zde byla dobrovolná. Letos jsme se sešli ve sportovním areálu na Plovárenské, vedle softballového stadionu.
Samozřejmostí byly společné workshopy (viz. výše) a dále pak mohli žáci a studenti místních škol vyzkoušet jízdu na dvoukole nebo bungee run a také bubnování. Vrcholem celého dne bylo pak vystoupení parkouristy a youtubera Vladimíra Koldaeva alias Vovy.
„Akce se vydařila nad očekávání a přinesla mnoho pozitivních ohlasů. Což je skvělou motivací pro pokračování v této důležité práci i v příštím roce. Účast až 700 studentů a žáků je úžasným výsledkem, který svědčí o rostoucím zájmu o téma duševního zdraví mezi mladými lidmi,“ řekla vedoucí brodského střediska Šárka Bernardová.
PODĚKOVÁNÍ
Ze srdce děkujeme všem dárcům a sponzorům, kteří festivaly podpořili, vystupujícím a organizacím, které přijely se svými workshopy a byly těmi, kdo poodhalovali cesty do hlubin duše študáků, také všem zaměstnancům a dobrovolníkům za energii, kterou do akcí vložili a v neposlední řadě všem školám a studentům, kteří téma duševního zdraví vnímají jako důležité a rozhodli se do festivalu zapojit.