Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Projekty v roce 2023

Projekty v roce 2023Hovorna - přívětivě

Pardubický kraj

Díky grantovému programu Pardubického kraje Podpora materiálního zabezpečení sociálních služeb jsme se v roce 2023 zaměřili na vybavení hovorny v nově zrekonstruovaném zázemí služby Komunitní tým – sociální rehabilitace Hlinsko. Na konci roku 2022 byla budova, ve které služba sídlí zrekonstruována, včetně prostor, které využívá pro ambulantní formu. Bohužel novému vzhledu budovy vybavení prostor nekorespondovalo, a tak jsme pořídili stolky, židle, skříň, křesla a vyměnili koberce. To je pro pracovníky nezbytné, jelikož zde dochází v rámci sociální rehabilitace k vyplňování velkého množství dokumentů. Díky projektu se tak prostor hovorny stal pro klienty příjemný a pro pracovníky funkční. Navíc je reprezentativní v případě návštěvy hostů.


Zahradní terapie v Bludišti

Podpořil Kraj Vysočina

Prostřednictvím dotačního programu Kraje Vysočina: Fond Vysočiny - Celoroční aktivity handicapovaných 2023 jsme v roce 2023 rozšířili spektrum aktivit pro klienty. Zahradní terapie je aktivita, která u klientů rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, učí je dodržování postupu práce, rozvíjí schopnost soustředit se na danou činnost, učí je dlouhodobé a soustavné péči, rozvíjí prostorovou a časovou orientaci, kontakt s rostlinami pomáhá aktivovat paměť, pozornost, myšlení a tvořivost. A to jsou schopnosti a dovednosti, které klientům mohou pomoci získat a udržet si práci. V rámci projektu proběhlo 12 tematických workshopů pro klienty, které vedli externí pracovníci. Aktivity reflektovaly roční období - příroda a péče o ní; péče o rostliny a úroda; sklizeň a zpracování; barvy podzimu a tradice.


Nový vůz pro komunitní tým Havlíčkův Brod

Podpořil Kraj Vysočina

FOKUS Vysočina, z. ú. díky projektu pořídil do služby Komunitní tým - sociální rehabilitace Havlíčkův Brod osobní automobil. Cílem projektu je zajistit dostupnou péči lidem s vážným duševním onemocněním v regionu Havlíčkobrodska. Jenže v komunitním týmu jeden automobil chyběl a měl tak na 22 zaměstnanců pouze 5 automobilů, což je při terénní službě málo. Navíc se nám díky projektu podaří zajistit službu vlastním automobilem, čímž se nám sníží režijní náklady.


Bludiště v pohybu

Logo EU a MPMR

Registrační číslo projektu: CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_124/0017444

FOKUS Vysočina, z.ú. díky projektu pořídil do služby Osobní asistence Bludiště nový osobní automobil na elektro pohon. Cílem projektu je zajištění bezproblémové dostupnosti služby Osobní asistence Bludiště v regionu Chotěbořska. Pro službu osobní asistence je nezbytné mít k dispozici osobní vůz, kterým pracovníci dojíždějí za jednotlivými klienty podle jejich individuální potřeby. Služba využívala automobil financovaný formou operativního leasingu, jehož smlouva končila. Díky projektu se nám podaří zajistit pro službu osobní automobil, který bude ve vlastnictví organizace. Navíc organizaci není lhostejný dopad běžných aktivit na stav přírodního prostředí, a proto jsme zvolili elektromobil.


Za pomoci Nadace ČEZ jsme mohli zrekonstruovat „Místnost na půli cesty“

Nadace ČEZ

„Místnost na půli cesty“ je projekt, který pomáhá osobám s duševním onemocněním s návratem do běžného života, a proto jsme chtěli místnost zútulnit, aby se v ní cítili bezpečně. To se díky podpoře 105 000 korun od Nadace ČEZ podařilo.

„Na začátku projektu proběhly drobné opravy zdí, jako je škrábání staré omítky, štukování a malba. Poté mohlo dojít k samotnému dokupování nábytku a úpravě celé místnosti,“ přiblížila průběh vedoucí havlíčkobrodského střediska Šárka Bernardová.

V „Místnosti na půli cesty“ probíhají denní programy, které navštěvují nejen pacienti z psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, ale i klienti naší organizace. „Tímto prostorem a aktivitami pomůžeme mnoha lidem pracovat se svými potřebami a na sobě samých, aby docházelo k rychlejšímu návratu do běžné komunity, což je cílem psychiatrické reformy. Podporujeme individuální práci s každým z klientů na základě jeho potřeb. Dbali jsme na to, aby se klienti cítili co možná nejlépe, bezpečně a zároveň, aby mohli využívat svůj potenciál,“ řekla Šárka Bernardová.

Za pomoci Nadace ČEZ jsme mohli zrekonstruovat „Místnost na půli cesty“ Za pomoci Nadace ČEZ jsme mohli zrekonstruovat „Místnost na půli cesty“


Podpora vybraných sociálních služeb na území Kraje Vysočina, individuální projekt VII pro rok 2023

Logo EU a Kraj Vysočina

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_003/0000148

Doba realizace projektu: 1. 1. 2023 - 31. 12. 2023

FOKUS Vysočina, z.ú. v rámci projektu Podpora vybraných sociálních služeb na území Kraje Vysočina, individuální projekt VII poskytuje tyto sociální služby: 

  • Komunitní tým - sociální rehabilitace Havlíčkův Brod
  • Komunitní tým - sociální rehabilitace Pelhřimov
  • Tým podpory v zaměstnávání - sociální rehabilitace Havlíčkův Brod
  • Tým podpory v zaměstnávání - sociální rehabilitace Pelhřimov
  • Sociální terapeutická dílna Bludiště
  • Osobní asistence Bludiště

Tento projekt je spolufinancování Evropskou unií a Krajem Vysočina.


Týdny duševního zdraví 2023 - Duše v bezpečí

logo_nadace_high-res[1].jpg

14. září 2023 jsme v městských sadech v Pelhřimově uspořádali celodenní multikulturní festival Týdny duševního zdraví - Duše v bezpečí. Hlavním cílem festivalu bylo prostřednictvím interaktivních workshopů a doprovodného kulturního programu rozšířit povědomí široké veřejnosti o duševním zdraví, prevenci duševního onemocnění, duševní hygieně, možnostech pomoci a podpory lidem s duševním onemocněním a destigmatizací lidí s duševním onemocněním kolem nás. Díky podpoře Nadačního fondu pro Pelhřimovsko jsme získali část prostředků na zajištění doprovodného programu. 


Festival na vlastní duši Hlinsko

Pardubický kraj

Akce se konala v pátek 15. září 2023 a koná se v rámci Týdnů duševního zdraví. letošním tématem byla Duše v bezpečí. Hlinecké středisko stejně jako v loňském roce uspořádalo fotbalový turnaj, ve kterém mezi sebou změřili síly studenti místních škol a lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Turnaje se zúčastnilo šest týmů a na všechny hráče čekaly drobné ceny pořízené z dotace Pardubického kraje.

účelem akce nebyl samotný fotbal, ale zejména destigmatizace osob se zkušeností s duševním onemocněním. Nejen pro účastníky turnaje, ale také pro fanoušky bylo připraveno hned několik workshopů a také občerstvení.


Týdny duševního zdraví 2023 - Duše v bezpečí

Logo - zdravé město.jpg

13. září 2023 jsme v Klubu Oko v Havlíčkově Brodě uspořádali celodenní multikulturní festival Týdny duševního zdraví - Duše v bezpečí. Hlavním cílem festivalu bylo prostřednictvím interaktivních workshopů a doprovodného kulturního programu rozšířit povědomí široké veřejnosti o duševním zdraví, prevenci duševního onemocnění, duševní hygieně, možnostech pomoci a podpory lidem s duševním onemocněním a destigmatizací lidí s duševním onemocněním kolem nás. Díky podpoře Města Havlíčkův Brod jsme získali část prostředků na zajištění doprovodného programu.