Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Darujte

Darujte

Každý třetí člověk má osobní zkušenost s duševní nemocí u sebe nebo svých blízkých. Přesto se lidé bojí o svém trápení mluvit a vyhledat pomoc. Připojte se k nám a pomozte to změnit.

Poděkování

Ředitelka FOKUSu Vysočina, Anna Šimonová

“Děkujeme. Díky vašim darům společně pracujeme na společnosti beze strachu z duševního onemocnění. Každého z nás mohou potkat těžké chvíle a duševní nepohoda a každý z nás by měl mít možnost se o někoho opřít a mít profesionální podporu.“

Ředitelka FOKUSu Vysočina, Anna Šimonová

Chci podpořit duševně nemocné

“Po malých krůčcích k osobnímu zázraku”

Honza se po 35 letech strávených na psychiatrii podíval do rodného města. Byl to nezapomenutelný zážitek. Co je pro někoho rutina, pro jiného může být krok do neznáma a velký úspěch. Aby ho Honza mohl dosáhnout, potřeboval podporu v hledání schopností, které už pozapomněl, a také pocítit důvěru.

Díky pravidelnému setkávání a podpoře může vyrůst samostatnost a sebedůvěra klientů natolik, že se pak dějí malé velké osobní zázraky, které jsou nadějí pro zotavení.

“Podpora v bezpečí domova”

Vyjít za hranice vlastního domu může být pro některé lidi s duševní nemocí nadlidský výkon. Proto více než polovinu času trávíme v terénu. V přirozeném prostředí těch, kteří potřebují podporu. Na bezpečném místě je pro bolavou duši snadnější se pootevřít a začít brát život do vlastních rukou.

Náklady na pořízení aut, jejich údržbu i tankování – to vše k našim návštěvám u klientů patří.

“Čím dříve, tím lépe na duši”

Mít doma školáka ohroženého duševní nemocí je náročná situace. Podpora dítěte, které si neví rady, stejně jako mnohdy jeho rodiče, je nanejvýš důležitá. Když se počínající problémy zachytnou včas, může z beznadějné situace vyjít mladý člověk bez šrámů a posílený.

Terénní  tým pro děti jde takovým situacím naproti s náručí pravidelné profesionální podpory dětem a rodinám, které ji potřebují.

Chci podpořit dobrovolnická centra

“Obdivuji dobrovolnictví, ale nemám na to čas”

Říká se, že nejvzácnější ze všech komodit, je čas. A právě ti, kteří jej bez nároku na odměnu, s osobitým nasazením a energií, věnují potřebným lidem nebo projektům, si zaslouží velký dík a péči.

Dobrovolnická centra tvoří most mezi dobrovolníkem a tím, komu pomáhá. Díky tomu vidíme v dobrovolnictví nedocenitelnou hodnotu pro společnost. Právě proto nám dává smysl pečovat o dobrovolníky i přijímající organizace, rozvíjet a rozšiřovat dobrovolnictví, aby se nezištná pomoc vždy mohla dostat tam, kde je nejvíc potřeba.

Chci podpořit lidi s mentálním či kombinovaným postižením

“Stačí jedno auto a pro několik životů je to hned větší jízda”

Honza jezdí každý den do Denního stacionáře s nadšením. Ale dostat se mezi lidi a na místo, kde ho podpoří v tom, aby rozvíjel své schopnosti, pro něj není samozřejmost. Bez denního svozu FOKUSu Vysočina by se ve své situaci do stacionáře těžko dostával.

Naštěstí máme auto se zvedákem, který nám umožňuje bezpečný přesun tělesně postižených klientů do vozu a na místo činu. Měsíční provoz a splátky úvěru na auto nás stojí 19 tisíc korun.

Komu a jak Vaše dary pomáhají?

Více než 300 lidí s duševními potížemi

či jiným hendikepem využije každý rok naší podpory v okresech Havlíčkův Brod, Pelhřimov a regionu Hlinsko

Týmová práce a propojení odborníků na duševní zdraví

je ve FOKUSu Vysočina klíčová – dle potřeby podporují klienty sociální pracovníci, zdravotní sestry, peer konzultanti s vlastní zkušeností s duševními potížemi a v rámci Centra pro duševní zdraví i psycholog a psychiatr

Více než 15 000 hodin v terénu

I v roce 2023 jsme podporovali lidi s duševními potížemi ve většině času přímo v jejich přirozeném prostředí

Přes 6 000 hodin

přímé péče jsme věnovali klientům s mentálním či kombinovaným postižením Denního stacionáře v Chotěboři v roce 2023

387 dobrovolníků

věnovalo přes dobrovolnická centra na 22 500 hodin svého volného času v 52 organizacích a na nejrůznějších dobročinných akcích v Kraji Vysočina a na Hlinecku v roce 2023

Struktura financování FOKUSu

Kdo je v tom s námi?

Všichni naši partneři jsou zde

Zapojit do pomoci se můžete i jinak

Firemní dárcovství

Vnímáte téma duševního zdraví jako klíčové pro zdravě fungující společnost, komunitu nebo i firmu? Pak můžeme spojit síly.

Ať už jste malý nebo velký podnik, zapojením se do pomoci zanecháte velký dopad na životech jednotlivců, kterým pomáháme. Kromě toho zaměstnancům i komunitě kolem vás ukážete, na jakých hodnotách si vaše firma zakládá.

Budeme s vámi rádi hledat možnosti partnerství tak, aby bylo přínosné pro vaši firmu a zároveň v souladu s posláním FOKUSu Vysočina.

Nákup u sociálního podniku FOVY

Možná rádi mlsáte anebo potřebujete pomoc se stěhováním. Třeba jako firma hledáte dodavatele dobrot a lahůdek na porady a konference či někoho šikovného, kdo by vám pomohl s kompletacemi. Nebo jen chcete zaměstnancům nakoupit vánoční dárky, které jsou vyráběné ručně a s láskou, a díky tomu uplatnit zákonem povinné náhradní plnění.

Náš sociální podnik FOVY nabízí pestrou škálu výrobků a služeb – od poctivé výroby zákusků a lahůdek až po textilní výrobky a praní prádla, keramiku a lesnické činnosti. Tím, že ve FOVY nakoupíte nebo navážete spolupráci, pomáháte lidem s duševní nemocí či jiným hendikepem získat uplatnění a najít si ve společnosti místo, kam patří a kde jsou potřební. Více informací najdete zde (www.fovy.cz)

Chci darovat svůj volný čas

Nemusíte darovat jen finanční obnos. Jednou ze vzácných komodit je také smysluplně strávený čas.

Pokud chcete pomáhat svou energií a přítomností, můžete se obrátit na naše dobrovolnická centra (proklik na web DC). Tam vás propojíme s organizací nebo jednotlivci, ke kterým byste chtěli docházet, případně nabídneme akce, kterých se jako dobrovolníci můžete účastnit jednorázově. Dobrovolničit můžete samozřejmě i ve FOKUSu Vysočina. Pokud chcete se stát dobrovolníkem, kontaktujte nás zde.

Odkaz ze závěti

Čím dál častěji se lidé rozhodují darovat část nebo vše ze svého jmění na charitativní účely prostřednictvím závěti. Dělají tak mladí lidé i ti ve vyšším věku. S rozsáhlým majetkem i bez velkého jmění. Buď nemají přímé dědice, dobré rodinné vztahy anebo zkrátka mají svou oblíbenou neziskovku, které po sobě chtějí něco dříve či později zanechat. Každý takový dar, jakkoliv velký, má smysl. Může pomoci potřebným a inspirovat další lidi.

Pokud je pro vás FOKUS takovou neziskovkou a zvažujete na něj pamatovat ve své poslední vůli, ze srdce vám děkujeme za důvěru. Souhrn nejdůležitějších informací týkajících se závěti najdete na webu Koalice za snadné dárcovství www.zavetpomaha.cz. A obrátit se můžete také přímo na nás. S pokorou a vděčností vám v procesu sepsání poslední vůle budeme nápomocní.

Kontakt

Lucie Kunstová

Fundraising a péče o dárce

+420 774 609 796

lucie.kunstova@fokusvysocina.cz

Hana Sedláková

Firemní fundraising a eventy

+420 778 453 167

hana.sedlakova@fokusvysocina.cz

Informace pro dárce

Potvrzení o daru vystavujeme vždy do konce ledna následujícího roku všem dárcům, kteří nám zanechali svůj email nebo adresu. Pokud máte v oblasti darování jakékoliv dotazy, ozvěte se nám na peceodarce@fokusvysocina.cz.